Rohm Semiconductor MCR18EZPF6812
MCR18EZPF6812 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6812
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6812.pdf
Availability of MCR18EZPF6812
QUANTITY
MCR18EZPF6812 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6812
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6812
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6812
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6812 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6812 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6812
SENSOR MAGNETIC W/WIRES THRD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 4.5V 80MA SOT343 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 27POS datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf