Rohm Semiconductor MCR18EZPF7503
MCR18EZPF7503 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF7503
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF7503.pdf
Availability of MCR18EZPF7503
QUANTITY
MCR18EZPF7503 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF7503
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF7503
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF7503
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF7503 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF7503 Details Description
Related parts for MCR18EZPF7503
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
TIE CBL DL STD NAT 11.8" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
CONN HEADER 44PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE 6LCC datasheet.pdf
FUSE 2.5A 600V FST MIDGET UL CSA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT SSUB 1-7/8 MAST datasheet.pdf
SCD 3.81/06/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC datasheet.pdf