Rohm Semiconductor MCR25JZHF1071
MCR25JZHF1071 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1071
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1071.pdf
Availability of MCR25JZHF1071
QUANTITY
MCR25JZHF1071 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1071
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1071
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1071
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1071 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1071 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1071
CAP MICA 10000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II, TP-TX/FX-MM datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND 4MM datasheet.pdf