Rohm Semiconductor MCR25JZHF1151
MCR25JZHF1151 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1151
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1151.pdf
Availability of MCR25JZHF1151
QUANTITY
MCR25JZHF1151 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1151
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1151
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1151
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1151 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1151
IC DUAL DC/DC CTRLR SYNC 30TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER THERMAL/LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMCJ datasheet.pdf
D SUB 25P MA ANG_S4_2,84 MM_BOAR datasheet.pdf