Rohm Semiconductor MCR25JZHF68R1
MCR25JZHF68R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF68R1
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF68R1.pdf
Availability of MCR25JZHF68R1
QUANTITY
MCR25JZHF68R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF68R1
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF68R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF68R1
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF68R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF68R1 Details Description
Related parts for MCR25JZHF68R1
VARISTOR 61V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 600A 170V PWR DIST datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" T/H GLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 220K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
XGIE 2PR SOLID USHIELD 1000' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf