Rohm Semiconductor MCR25JZHFLR560
MCR25JZHFLR560 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFLR560
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFLR560.pdf
Availability of MCR25JZHFLR560
QUANTITY
MCR25JZHFLR560 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFLR560
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFLR560
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFLR560
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFLR560 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFLR560 Details Description
Related parts for MCR25JZHFLR560
IC LED Driver Linear 55mA Lighting, Signage 24-TSSOP datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TXRX MM SFP LC CONN STD DELATCH datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A PCB datasheet.pdf
IC AFE 12BIT 80MSPS 135NFBGA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MINIMC-GIGABIT MODULE, TX/SX-MM8 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf