Rohm Semiconductor MCR25JZHJ562
MCR25JZHJ562 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ562
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ562.pdf
Availability of MCR25JZHJ562
QUANTITY
MCR25JZHJ562 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ562
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ562
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ562
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ562 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ562 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ562
DEKAFIX GW 5 MARKED 67 50/CD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 0.47MH 14.0A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KEYSTONE SNAP-ON HORIZ SLOPED datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.47UF RADIAL datasheet.pdf