Rohm Semiconductor MCR50JZHJLR10
MCR50JZHJLR10 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJLR10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJLR10.pdf
Availability of MCR50JZHJLR10
QUANTITY
MCR50JZHJLR10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJLR10
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJLR10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJLR10
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJLR10 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJLR10 Details Description
Related parts for MCR50JZHJLR10
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IGBT 1200V 70A 300W TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GP 800V 2A ABSZ4 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LUMIPACK N ASSY datasheet.pdf
F39-HB1265 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf