Vishay/BCcomponents MCS04020C1181FE000
MCS04020C1181FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1181FE000
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1181FE000.pdf
Availability of MCS04020C1181FE000
QUANTITY
MCS04020C1181FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1181FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1181FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1181FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1181FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1181FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1181FE000
RACK ECONOMIZER 75.31X22X 30.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 15A I2PAK datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 24"W datasheet.pdf
IC POT 100K QUAD 8BIT 20QFN datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA DL STACK BL datasheet.pdf