Vishay/BCcomponents MCS04020C1274FE000
MCS04020C1274FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1274FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.27M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1274FE000.pdf
Availability of MCS04020C1274FE000
QUANTITY
MCS04020C1274FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1274FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1274FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1274FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1274FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1274FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1274FE000
DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06A/AF06/AFF06A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 450V C0G 1812 datasheet.pdf
MLW ILLUM ROCKER CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf