Vishay/BCcomponents MCS04020C1504FE000
MCS04020C1504FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1504FE000
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1504FE000.pdf
Availability of MCS04020C1504FE000
QUANTITY
MCS04020C1504FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1504FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1504FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1504FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1504FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1504FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1504FE000
IC 12 BIT D/A CONVERTER 8 SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 143.85VC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-15' YLLW/GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM SMBJ datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf