Vishay/BCcomponents MCS04020C1583FE000
MCS04020C1583FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1583FE000
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1583FE000.pdf
Availability of MCS04020C1583FE000
QUANTITY
MCS04020C1583FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1583FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1583FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1583FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1583FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1583FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1583FE000
ADAPTER ICE Z8 ENCORE 64K 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
IC MCU 8KB FLASH LIN TXRX 38QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf