Vishay/BCcomponents MCS04020C1624FE000
MCS04020C1624FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1624FE000
Brief Description
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1624FE000.pdf
Availability of MCS04020C1624FE000
QUANTITY
MCS04020C1624FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1624FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1624FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1624FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1624FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1624FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1624FE000
IC BALLAST CONT 600V .5A 14-SOIC datasheet.pdf
IC MULTI-CHEM SBS 1.1 GG 28-QSOP datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
GT20 SHEET 640X320X0.23MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AB datasheet.pdf
LIGHT, PILOT, LED, MINIATURE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf