Vishay/BCcomponents MCS04020C1789FE000
MCS04020C1789FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1789FE000
Brief Description
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1789FE000.pdf
Availability of MCS04020C1789FE000
QUANTITY
MCS04020C1789FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1789FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1789FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1789FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1789FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1789FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1789FE000
MOSFET N-CH 100V 7.2A TO220FP datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR 200POS R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf