Vishay/BCcomponents MCS04020C1821FE000
MCS04020C1821FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1821FE000
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1821FE000.pdf
Availability of MCS04020C1821FE000
QUANTITY
MCS04020C1821FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1821FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1821FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1821FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1821FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1821FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1821FE000
IC BUFF/DVR N-INV 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.200 T/H datasheet.pdf
RES 1.0779K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf