Vishay/BCcomponents MCS04020C1961FE000
MCS04020C1961FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1961FE000
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1961FE000.pdf
Availability of MCS04020C1961FE000
QUANTITY
MCS04020C1961FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1961FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1961FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1961FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1961FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1961FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1961FE000
ISP PORTABLE PROGRAMMER USB datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 1.32V 50A SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANTALUM 4.7UF 63V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
VERTICAL REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf