Vishay/BCcomponents MCS04020C1961FE000
MCS04020C1961FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1961FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1961FE000.pdf
Availability of MCS04020C1961FE000
QUANTITY
MCS04020C1961FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1961FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1961FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1961FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1961FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1961FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1961FE000
RIVET SNAP 0.197" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT323 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
KIT EVAL SYSTEM QUICCSTART 8248 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SMT W/CAP GOLD 14CKT datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf