Vishay/BCcomponents MCS04020C2003FE000
MCS04020C2003FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2003FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2003FE000.pdf
Availability of MCS04020C2003FE000
QUANTITY
MCS04020C2003FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2003FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2003FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2003FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2003FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2003FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2003FE000
MODULE DDR 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BD/BD 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 0.59 6V @ 10A SIP datasheet.pdf
MALE CONTACT FOR ICC CONN datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TMC 6AUX S/H datasheet.pdf
XLAMP XBD GREEN 528NM datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 28POS DUAL SMD datasheet.pdf