Vishay/BCcomponents MCS04020C2054FE000
MCS04020C2054FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2054FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2054FE000.pdf
Availability of MCS04020C2054FE000
QUANTITY
MCS04020C2054FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2054FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2054FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2054FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2054FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2054FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2054FE000
SIDACTOR 4CHP 180V 400A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 40A datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 200MA 4.38 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf