Vishay/BCcomponents MCS04020C2404FE000
MCS04020C2404FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2404FE000
Brief Description
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2404FE000.pdf
Availability of MCS04020C2404FE000
QUANTITY
MCS04020C2404FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2404FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2404FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2404FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2404FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2404FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2404FE000
CONN HEADER 62POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3V DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
202K163-100/180-0 BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 69MM datasheet.pdf
CABLE SUB-D9,F-M; 5 M datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf