Vishay/BCcomponents MCS04020C2433FE000
MCS04020C2433FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2433FE000
Brief Description
RES SMD 243K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2433FE000.pdf
Availability of MCS04020C2433FE000
QUANTITY
MCS04020C2433FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2433FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2433FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2433FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2433FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2433FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2433FE000
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD .125 DIP 44POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SW USB TRPL 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
VARIOFACE SPRING/HEADER 40POS datasheet.pdf
RES 597K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 16 CKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 30A 2.4 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 45V TO-263AB datasheet.pdf