Vishay/BCcomponents MCS04020C2494FE000
MCS04020C2494FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2494FE000
Brief Description
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2494FE000.pdf
Availability of MCS04020C2494FE000
QUANTITY
MCS04020C2494FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2494FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2494FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2494FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2494FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2494FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2494FE000
ROUND SPACER #4 NYLON 7/16" datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive, Backlight 20-TQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC BAROMETER I2C DGTL MINI 8-LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf