Vishay/BCcomponents MCS04020C2700FE000
MCS04020C2700FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2700FE000
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2700FE000.pdf
Availability of MCS04020C2700FE000
QUANTITY
MCS04020C2700FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2700FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2700FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2700FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2700FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2700FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2700FE000
JUMPER-H1503TR/A3048R/H1501TR 2" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 8A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf