Vishay/BCcomponents MCS04020C2701FE000
MCS04020C2701FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2701FE000
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2701FE000.pdf
Availability of MCS04020C2701FE000
QUANTITY
MCS04020C2701FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2701FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2701FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2701FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2701FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2701FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2701FE000
IC REG LDO 5V/ADJ 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU M680X0 8MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN D-SUB SAVER 25POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf