Vishay/BCcomponents MCS04020C3600FE000
MCS04020C3600FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C3600FE000
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C3600FE000.pdf
Availability of MCS04020C3600FE000
QUANTITY
MCS04020C3600FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C3600FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C3600FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C3600FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C3600FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C3600FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C3600FE000
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A TO-262AA datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 50POS M-F 12" datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100B-T datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
M8 3 POS FEMALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf