Vishay/BCcomponents MCS04020C4229FE000
MCS04020C4229FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4229FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4229FE000.pdf
Availability of MCS04020C4229FE000
QUANTITY
MCS04020C4229FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4229FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4229FE000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4229FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4229FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4229FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4229FE000
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HOUSING 36POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 2.5W 4823 datasheet.pdf
10CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 36POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CONN EDGE .050 120POS DR EXTEND datasheet.pdf