Vishay/BCcomponents MCS04020C4229FE000
MCS04020C4229FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4229FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4229FE000.pdf
Availability of MCS04020C4229FE000
QUANTITY
MCS04020C4229FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4229FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4229FE000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4229FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4229FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4229FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4229FE000
CONN RING STR 6AWG #5/16" PLAIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CELL ANTENNA 5-BAND 42X12X8MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 240VAC datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf