Vishay/BCcomponents MCS04020C4703FE000
MCS04020C4703FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4703FE000
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4703FE000.pdf
Availability of MCS04020C4703FE000
QUANTITY
MCS04020C4703FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4703FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4703FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4703FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4703FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4703FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4703FE000
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
IC BACKUP BATT CNTRLR3.3V 16SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 5SOP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SOLDER LUG datasheet.pdf
SWITCH PLATE datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf