Vishay/BCcomponents MCS04020C4704FE000
MCS04020C4704FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4704FE000
Brief Description
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4704FE000.pdf
Availability of MCS04020C4704FE000
QUANTITY
MCS04020C4704FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4704FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4704FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4704FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4704FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4704FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4704FE000
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf