Vishay/BCcomponents MCS04020C4999FE000
MCS04020C4999FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4999FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4999FE000.pdf
Availability of MCS04020C4999FE000
QUANTITY
MCS04020C4999FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4999FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4999FE000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4999FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4999FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4999FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4999FE000
REGULTR 3.3V 8A 14 PIN HORZ VT datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE CIRCUIT PLATING 3/4"X 144YD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9629 80MSPS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 115V datasheet.pdf
IC COMP DUAL MICRPWR CMOS 8VSSOP datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 5.6A W TABS datasheet.pdf