Vishay/BCcomponents MCS04020C5364FE000
MCS04020C5364FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C5364FE000
Brief Description
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C5364FE000.pdf
Availability of MCS04020C5364FE000
QUANTITY
MCS04020C5364FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C5364FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C5364FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)