Vishay/BCcomponents MCS04020C6193FE000
MCS04020C6193FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C6193FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 619K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C6193FE000.pdf
Availability of MCS04020C6193FE000
QUANTITY
MCS04020C6193FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C6193FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C6193FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C6193FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C6193FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C6193FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C6193FE000
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 560MA 220 MOHM datasheet.pdf
DC-DC CONVERTR 48VDC 600W 12.5A datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 10DFN datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMCJ datasheet.pdf
TRANS 4PNP 40V 0.05A datasheet.pdf