Vishay/BCcomponents MCS04020C6802FE000
MCS04020C6802FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C6802FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C6802FE000.pdf
Availability of MCS04020C6802FE000
QUANTITY
MCS04020C6802FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C6802FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C6802FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C6802FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C6802FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C6802FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C6802FE000
CONN RCPT 3P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC TCXO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN MEMORY SOCKET 200POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
LM 5.08/14/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A datasheet.pdf
PTSE 8C 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 100MHz, CMOS, PQCC44 IC datasheet.pdf