Vishay/BCcomponents MCS04020C6803FE000
MCS04020C6803FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C6803FE000
Brief Description
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C6803FE000.pdf
Availability of MCS04020C6803FE000
QUANTITY
MCS04020C6803FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C6803FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C6803FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C6803FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C6803FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C6803FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C6803FE000
TOOL LOCATOR FOR VN02 016 0003 1 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
BLADE HEX 7/32" 5.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA3/4 M20 datasheet.pdf
IEC RETAINING CLIP datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 900VDC RADIAL datasheet.pdf