Vishay/BCcomponents MCS04020C6819FE000
MCS04020C6819FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C6819FE000
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C6819FE000.pdf
Availability of MCS04020C6819FE000
QUANTITY
MCS04020C6819FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C6819FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C6819FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C6819FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C6819FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C6819FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C6819FE000
IC BUS-INTERFACE LATCH 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 200V 6SOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 16AWG WHT SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 355K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 15C UNSHLD 300V datasheet.pdf