Vishay/BCcomponents MCS04020C8664FE000
MCS04020C8664FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8664FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8664FE000.pdf
Availability of MCS04020C8664FE000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCS04020C8664FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8664FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8664FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8664FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8664FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8664FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8664FE000
VARISTOR 558V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC TXRX E1 1-CHIP 5V 44-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PROTECTIVE TUBING (MU) datasheet.pdf
21WA4 FE_PCR_UNLOADED_SOLDER PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ENCODER CABLE ASSY 36" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 45W datasheet.pdf
CARD GUIDE COND INSERT 9" NAT datasheet.pdf