Vishay/BCcomponents MCS04020C9093FE000
MCS04020C9093FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C9093FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C9093FE000.pdf
Availability of MCS04020C9093FE000
QUANTITY
MCS04020C9093FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C9093FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C9093FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C9093FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C9093FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C9093FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C9093FE000
IC PHASE-LOCKED LOOP LOPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 3.3V 6A 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR DIN RAILS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf