Vishay/BCcomponents MCS04020C9102FE000
MCS04020C9102FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C9102FE000
Brief Description
RES SMD 91K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C9102FE000.pdf
Availability of MCS04020C9102FE000
QUANTITY
MCS04020C9102FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C9102FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C9102FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C9102FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C9102FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C9102FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C9102FE000
POWER ENTRY MOD W/FILTER 10A 1PL datasheet.pdf
MNT BRACKET FOR E3S-C VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.56 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM DC STACKING MODULE PF 72CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf