Vishay/BCcomponents MCS04020C9763FE000
MCS04020C9763FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C9763FE000
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C9763FE000.pdf
Availability of MCS04020C9763FE000
QUANTITY
MCS04020C9763FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C9763FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C9763FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C9763FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C9763FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C9763FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C9763FE000
FIXED IND 220UH 1.1A 470 MOHM datasheet.pdf
CABLE SMA RA-SMA JCK RG316DS 48" datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH12T/AE12/AFH12T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR HORZ W/BOSS 5V datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf