Vishay/BCcomponents MCS04020D1372BE100
MCS04020D1372BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1372BE100
Brief Description
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1372BE100.pdf
Availability of MCS04020D1372BE100
QUANTITY
MCS04020D1372BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1372BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1372BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1372BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1372BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1372BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1372BE100
B-PLUG 6-32 X 1/2 2/PKG datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 66POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SNGL datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 13POS datasheet.pdf
X4 SAS - 4X LNLNK JCKSCW CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf