Vishay/BCcomponents MCS04020D1803BE000
MCS04020D1803BE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1803BE000
Brief Description
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1803BE000.pdf
Availability of MCS04020D1803BE000
QUANTITY
MCS04020D1803BE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1803BE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1803BE000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1803BE000
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1803BE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1803BE000 Details Description
Related parts for MCS04020D1803BE000
CONN RECEPT PIN .699" datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf