Vishay/BCcomponents MCS04020D2000BE100
MCS04020D2000BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D2000BE100
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D2000BE100.pdf
Availability of MCS04020D2000BE100
QUANTITY
MCS04020D2000BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D2000BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D2000BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D2000BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D2000BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D2000BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D2000BE100
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY ETFE BLU 14.6" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 22レF 6.3V datasheet.pdf