Yageo NKN500JR-91-8R2
NKN500JR-91-8R2 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500JR-91-8R2
Brief Description
RES 8.2 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN500JR-91-8R2.pdf
Availability of NKN500JR-91-8R2
QUANTITY
NKN500JR-91-8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500JR-91-8R2
Internal Part NumberEIS-NKN500JR-91-8R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500JR-91-8R2
Related LinksNKN500J, NKN500JR-91-8R2 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500JR-91-8R2 Details Description
Related parts for NKN500JR-91-8R2
SENSOR PRESS VAC GAUGE 100PSI datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY WIRE LEAD 3A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf