Vishay/BCcomponents MCS04020D2871BE100
MCS04020D2871BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D2871BE100
Brief Description
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D2871BE100.pdf
Availability of MCS04020D2871BE100
QUANTITY
MCS04020D2871BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D2871BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D2871BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D2871BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D2871BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D2871BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D2871BE100
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 ORN TRANSFL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf