Vishay/BCcomponents MCS04020D2942BE100
MCS04020D2942BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D2942BE100
Brief Description
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D2942BE100.pdf
Availability of MCS04020D2942BE100
QUANTITY
MCS04020D2942BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D2942BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D2942BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D2942BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D2942BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D2942BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D2942BE100
FLEX CABLE - AFG06A/AF06/AFG06A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 630V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 56.221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf