Vishay/BCcomponents MCS04020D4300BE100
MCS04020D4300BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D4300BE100
Brief Description
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D4300BE100.pdf
Availability of MCS04020D4300BE100
QUANTITY
MCS04020D4300BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D4300BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D4300BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D4300BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D4300BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D4300BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D4300BE100
TRIAC 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 40MA 47.3 OHM TH datasheet.pdf
TRANSFORMER 10W 70MA TUBE TYPE datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4-48" CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W .5% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf