Vishay/BCcomponents MCS04020D4640BE100
MCS04020D4640BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D4640BE100
Brief Description
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D4640BE100.pdf
Availability of MCS04020D4640BE100
QUANTITY
MCS04020D4640BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D4640BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D4640BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D4640BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D4640BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D4640BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D4640BE100
MAT TABLE ESD 30"X72" GREEN datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
QTR BRICK DC-DC 50W S OUT NEG datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf