Vishay/Beyschlag MCS0402MD2001BE100
MCS0402MD2001BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS0402MD2001BE100
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS0402MD2001BE100.pdf
Availability of MCS0402MD2001BE100
QUANTITY
MCS0402MD2001BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS0402MD2001BE100
Internal Part NumberEIS-MCS0402MD2001BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS0402MD2001BE100
Related LinksMCS0402MD, MCS0402MD2001BE100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCS0402MD2001BE100 Details Description
Related parts for MCS0402MD2001BE100
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
GPS ANT FOR M75E GPS SMA MALE datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf