Ohmite MCS1632R015FER
MCS1632R015FER picture photo
Mfg. Part Number
MCS1632R015FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 1632
Datasheet Download
MCS1632R015FER.pdf
Availability of MCS1632R015FER
QUANTITY
MCS1632R015FER Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS1632R015FER
Internal Part NumberEIS-MCS1632R015FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductMetal Element SMD Resistors for Current Sense Requirements
MCS Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1632
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.62mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS1632R015FER
Related LinksMCS1632, MCS1632R015FER Datasheet, Ohmite Distributor
MCS1632R015FER Details Description
Related parts for MCS1632R015FER
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL TYP A AFS 2 datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 143.85VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf