Vishay/BCcomponents MCT06030C1800FP500
MCT06030C1800FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1800FP500
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1800FP500.pdf
Availability of MCT06030C1800FP500
QUANTITY
MCT06030C1800FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1800FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1800FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1800FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1800FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1800FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1800FP500
RES 5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VALVE CONN 3POS TYPE BI datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RES SMD 230 OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 50A 1KV STD REC datasheet.pdf